AB Süt Kotalarını Kaldırdı

1536
0
Paylaş:

AB Süt Kotalarını Kaldırdı

AB süt üretiminde 31 yıldır uygulanan kotaları kaldırıyor. Avrupa Birliği’nde 1984 yılında uygulamaya konulan süt üretim kotaları, 1 Nisan tarihi itibariyle kalktı. 

Süt kotaları 1984 yılında sektördeki kamu harcamalarını sınırlandırmak amacı ile uygulamaya konuldu. Kotaların üzerinde üretim yapan ülkelere ve üreticilere yaptırımlar uygulandı. Avrupa Birliği, peynir başta olmak üzere birçok süt ürününde dünya pazarında lider ihracatçı konumunda bulunuyor.

Türkiye nasıl etkilenecek?

AB’de süt kotalarının kaldırılması, dünya süt ürünleri piyasasında fiyatların düşmesine yol açabilir. Üretimin daha da artmasıyla fiyatların gerilemesi, tüketicileri memnun ederken bazı üreticileri fazlasıyla üzecek. AB’de süt üretiminin talepten fazla artması, özellikle süt tozu üretiminde artışa ve dünya süt fiyatlarında düşüşe yol açacak. Girdi maliyetlerindeki artışların engellenememesi ise Türk üreticilerini düşük fiyatlar karşısında çaresiz bırakacak. Türkiye’nin bu karardan olumsuz etkilenmemesi için süt sektörünün başta yem olmak üzere tüm girdi maliyetlerini azaltması gerekiyor. Kararın sektörde sıkıntıları daha da derinleştirmesinden endişe ediliyor.

Dünyanın birçok yerinde süt ürünleri tüketimi giderek artıyor. Artışın gelecekte de sürmesi bekleniyor. Kota sisteminin kaldırılmasıyla AB’li üreticilerin diğer pazarların artan talebine daha hızlı cevap vermesi hedefleniyor. Yaklaşık 55 milyar euro büyüklüğündeki süt ürünleri pazarı AB’nin toplam tarımsal üretiminde yüzde 15’lik bölüme tekabül ediyor. AB’nin tüm ülkelerinde süt üretimi yapılıyor. 

650 bin süt çiftliği 4 bin 500 süt işleme tesisi 

AB’deki toplam 650 bin süt çiftliği bulunuyor ve birliğin yaklaşık 4 bin 500 süt işleme tesisinde 300 bin kişi istihdam ediliyor. Kotaların devre dışı kalmasıyla bu sektörün özellikle Asya’nın artan talebinden daha fazla avantaj elde etmesi bekleniyor. Kotaların kaldırılmasının bir diğer nedeni kota uygulamasının bir anlamının kalmamış olması. 2012 yılı sonunda Avrupa Komisyonu’nun AB Parlamentosu ve AB Konseyi’ne sunduğu bir rapor, AB üyesi ülkelerin pek çoğunda süt üretim rakamlarının, belirlenen kotaların altında kaldığını gösteriyor. 

Avrupalı üreticilere Asya pazarlarında fırsatlar sunacak

Avrupa Komisyonu’nun tarımdan sorumlu üyesi Phil Hogan, fiyatlardaki dengesizliğe karşı tetikte olmayı sürdüreceklerini, ancak kotaların kalkmasının Avrupalı üreticilere Asya pazarlarında fırsatlar sunacağını söyledi. Avrupalı çiftçiler böylece, talepten bağımsız olarak ürettikleri süt için yüksek fiyattan alıcı bulabiliyor. Hogan, kotaların kalkmasıyla birlikte fiyatlarda dengesizlik yaşanabileceğini, ancak üreticilerin karşılaşabilecekleri risklere karşı tetikte olacaklarını söyledi. Hogan aynı zamanda, piyasa odaklı bir yaklaşımın süt üreticilerine yeni fırsatlar da getireceğini belirtti.

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, AB’de kotaların kaldırılması ile ucuz çiğ süt üreten ülkelerin daha çok üretim yapacaklarını belirterek, “Türk ürünlerinin ihraç edildiği pazarlarda rekabet artacak. AB’nin çiğ süt üretim maliyetlerinin Türkiye’deki sektöre göre yaklaşık yüzde 30-40 daha ucuz olduğunu vurgulayan Çallı, şöyle konuştu: “Şu anda AB’de çiğ süt fiyatları 28-30 sent civarında iken çiğ süt fiyatı Türkiye’de 115 kuruş. Kotaların kalkmasıyla daha ucuza çiğ süt üreten ülkeler, öne geçecekler. Bu ürünlerde Türkiye ile Türk ürünlerinin ihraç edildikleri pazarlarda kıyasıya rekabet olacaktır.” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak