BTO’nun Raporu Mevsimlik Tarım İşçilerinin Dramını Gözler Önüne Serdi

1272
0
Paylaş:

Bursa Tabip Odası (BTO), Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde bulunan mevsimlik tarım işçilerinin barındığı çadırlarda yaptığı incelemeyi rapor haline getirdi.

Bursa Tabip Odası (BTO), Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerinde bulunan mevsimlik tarım işçilerinin barındığı çadırlarda yaptığı incelemeyi rapor haline getirdi.

Hazırlanan rapor, Bursa Akademik Odalar Birliği’nde (BAOB) düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna sunuldu. BTO’nun 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği çadır kampı incelemelerine Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Bursa Eczacı Odası (BEO) da katıldı. BTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ertuğrul Aydın, BTO Genel Sekreteri Dr. Ercan Ertürk, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘Halk Sağlığı ABD Başkanı’ Prof. Dr. Kayıhan Pala, BTO üyesi CHP Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, TMMOB üyesi CHP Milletvekili Orhan Sarıbal ve Gazeteci Huriye Gül Kolaylı’dan oluşan heyet, son olarak 19 Temmuz’da Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçelerindeki mevsimlik tarım işçilerinin barındığı kamplarda incelemelerde bulundu.

Mustafakemalpaşa’ya bağlı Çeltikçi köyü ile Karacabey’e bağlı Ovaesemen ve Hotanlı köylerinde gördüklerini anlatan BTO Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Aydın, kamplarda elektrik ve suyun olmadığını, çöp konteynırı bulunmadığını, çoğu çocuklardan oluşan işçilerin zor şartlarda, sosyal güvencesiz, yevmiye usulü çalıştığını ve korunaksız çadırlarda barındığını dile getirdi.

Tarım işçilerinin sosyal güvencesiz ve kayıt dışı çalıştığını belirten Aydın, işçilerin günlük 40 liraya çalışıp parayı hasat sonunda aldıklarını, fakat aldıkları paranın bir kısmını ‘dayıbaşı’ denen aracıya verdiklerini ifade etti. Ayrıca çocukların, okulların açık olduğu Nisan-Mayıs ve Eylül-Kasım aylarında okula gidemediklerine dikkat çeken Aydın, “Çocukların, hijyenik oyun alanlarına, eğitim alacakları ve boş zamanlarını geçirebilecekleri mekanlara ihtiyaçları var” dedi

.

Yıllardan beri süre gelen olumsuzlukların hala devam ettiğini belirten Aydın, “Bir takım şeyler yapılmak istenmiş; fakat kamplar çok bakımsız ve perişan halde. Mesela konteynır tuvalet getirilmiş, bir metrelik bir çukurun üstüne yerleştirilmiş, ama üstü açık ve su yok. Elektrik direkleri var, elektrik yok. Yeni çadırlar kurulmuş, ancak mevsim sonunda kaldırılmadığı için yırtılmış, deforme olmuş. Barınma şartları uygun hale getirilmeli, ortak tuvalet ve banyolar ile yemek pişirme ve çamaşır ve bulaşık yıkama alanları acilen düzenlenmeli” şeklinde konuştu.

Aydın, “Tarım işçileri iş kanunu kapsamına alınmalı ve sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır. İstihdama ilişkin İş-Kur görevlendirilmeli. ‘Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerini İzleme Kurulu’ en kısa sürede çalışmalarına başlamalıdır. Kanalizasyon, içme suyu ve elektrik meselesi çözülmeli. Açıkta bulunan çöpler temizlenip ilaçlama yapılmalı. Mevsimlik işçilerle yöre halkının tanışıp kaynaşması için de çalışmalar yapılmalıdır” dedi. 

Paylaş:

Yorum Bırak