Çiftçinin Elektrik Borcu Desteklemeden Kesilecek

1584
0
Paylaş:

Çiftçi’nin Elektrik Borcu Desteklemeden Kesilecek

2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı 30 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

4 Mart 2014 tarihli ve 2014/6052 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ‘2014 Yılında Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Kararın 1. maddesinin 1. fıkrasına şu hüküm eklendi:

“Söz konusu elektrik borcu bulunan çiftçilerin bu borçlarını 15 Eylül  2014 tarihine kadar ödememeleri durumunda, 2014 yılında bu çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemeleri, bu elektrik borçlarına mahsup edilebilir. Mahsup işleminden sonra, çiftçilerin bakiye bir destekleme ödemesi alacağı kalır ise bu bakiye tutar çiftçilere ödenir.”

Bu şu anlama geliyor; elektrik borcu olan veya borcu bulunmayan çiftçi 15 Eylül 2014 tarihine kadar bu borcu  ödememeleri veya borcu yoktur belgesi ibraz edememeleri durumunda, şirketin bankadan alacağı yazılı talep üzerine bu yıl çiftçilere yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinden, şirketin alacaklı olduğu tutara karşılık gelen kısım şirket alacağına karşılık mahsup edilecek.

Çiftçilerimiz bu karar karşısında şok oldu

Bakanlar Kurulu Kararı ile ilgili Köy-Koop Haber’e bir açıklamada bulunan Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Halis Uysal, “Çiftçilerimiz tarafından ödenemeyen ve faizler ile birlikte biriken tarımsal elektrik borçlarının yeniden yapılandırılmasını beklerken, tam tersine yetmezmiş gibi, bu borçlar nedeniyle çiftçilerimize tarımsal ürün desteklerinin verilmemesi, gerek sulama kooperatiflerimiz gerekse tarımsal sulama yapan üreticilerimizi büyük bir şoka uğratmış ve mağdur duruma düşürmüştür.” dedi.

Tarımsal elektrik borcu olmayan çok az sayıda çiftçimizin olduğunu belirten Uysal, “Son yıllarda tarımsal ürünlerin gerçek fiyatları üzerinden pazarlanamamasının nedeni elektrik fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.  Elektrik, tohum ve gübre gibi girdi maliyetlerini karşılayamaz duruma gelmiş çiftçimiz, borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Tarımsal elektrik borçları ana para 1 Milyar TL iken faiz anaparayı geçmiş, borç 2 Milyar TL’nin üzerine çıkmıştır. Ayrıca özel şirketlere de 1 Milyar TL elektrik borcu var.” diye konuştu.

Tarımsal elektriğin üzerinde yüzde 45’e varan çeşitli maliyet arttırıcı unsurlar bulunduğunu, bunların kaldırılarak elektrik fiyatlarının düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Uysal, “AB ülkelerinde tarımsal elektrik ücreti 11 sent iken bizde 23 sent’lerde. AB ülkelerinde KVD yok, bizde yüzde 18,5, ayrıca yüzde 19 elektrik kaçağı var onu da biz ödüyoruz. Yüzde 5 belediye hissesi, yüzde 2,5 TRT payı ve yüzde 1 fon fon yükü var. Bunlar kaldırılsın biz borcumuzu öderiz.” dedi.

Borcu olan olmayan tüm üreticilerin mağdur edildiğini belirten Uysal, “Üreticilerimiz bu yıl ülke çapında yaşamış olduğumuz kuraklık, don, dolu gibi afetler nedeniyle sıkıntılı durumu bir kat daha arttı. Zaten darboğazda olan çiftçilerimizin daha fazla mağdur olmaması için, ivedilikle bu Bakanlar Kurulu Kararının uygulamadan kaldırılarak destekleme ödemelerinin yapılmasını istiyoruz” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak