Kooperatif Ortaklarına Eğitim Semineri

2246
0
Paylaş:

Köy-Koop Denizli Birliği’nden Kooperatif Ortaklarına Eğitim Semineri

Köy-Koop Denizli Birliği, 2015 il dışı eğitimini 9-13 Aralık tarihleri arasında, Antalya’da gerçekleştirdi.

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük Ticaret Bakanlığı, Alman Kooperatifleri Konfederasyonu ve Denizli İl Müdürlüğünün katılımı ile Antalya ilinde yapıldı.

3 gün süren eğitim programına; Köy-Koop Genel başkanı Yakup YILDIZ, Hay-Koop Genel Başkanı Ahmet ERTÜRK, Köy-Koop Kastamonu Birlik Başkanı Erol AKAR, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’ndan Ercan AKTAŞ, Ziya OKUMUŞOĞLU, Tahsin TÜFEKÇİ, Ali BOLAT, Gümrük Ticaret Bakanlığı’ndan Melike DAVASLI, Turna ÇELİK, Denizli İl Müdürlüğü’nden; İl Müdürü Sezgin KUTLU, Erkan TÜRKELİ, Gül DUMLUPINAR, (DGRV)Alman Kooperatifler Konfederasyonu’ndan Prof. Dr. Salahattin KUMLU ve Gürkan İLTUŞ’un katılımı ile gerçekleştirilen Eğitim programına Denizli İli’nden, 137 Kooperatif Yöneticisi katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Köy-Koop Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, “Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Eğitim Programlarımızı kooperatifçiler olarak çok önemsiyoruz. Bu programlar ortaklarımızın, en güncel bilgiler ve gelişmeler hakkında detaylı bilgi almalarını sağlıyor. Bu yıl düzenlediğimiz programımızda da, veri tabanı uygulamasından, kooperatif girişimciliğine kadar birçok başlıkta eğitimler vereceğiz. Bu eğitimlerimizde bizden desteklerini esirgemeyen, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümür ve Ticaret Bakanlığı ve Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) yetkililerine ve katılım sağlayan tüm kooperatif ortaklarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Varol, “2016 yılının ilk çeyreğinde; Alman Kooperatifleri Konfederasyonu ile kooperatif ortaklarmızın, yöneticilerimizin eğitimi ve kooperatiflerimizin kurumsal olarak güçlendirilmesi yanı sıra tarımsal örgütlerin merkezi birliklerinin de içinde yer alacağı, tüm Ege ve Akdeniz Bölgesini kapsayan bir çalışma içerisinde yer alacağız.” bilgisini de aktardı.

Orman köylümüzün, orman kooperatiflerimizin geleceği ile ilgili ciddi endişeler taşıyoruz.

Köy-Koop Kastamonu Birlik Başkanı Erol Akar açılışta yaptığı konuşmasında, “Denizli Birliğimizin birçok etkinliğine katıldım. Gerçekten bu konuda yaptığı eğitimlerle ve faaliyetleriyle örnek teşkil edecek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bundan hepimiz gurur duyuyoruz.” dedi. Ormancılık kooperatifleri ile ilgili kısa bir bilgi de aktaran Akar, “Ülkemizde 3000 civarında orman üretimi yapan kooperatifimiz var. Bu kooperatiflerimizin çok ciddi anlamda sıkıntıları var. Maalesef bakış açısıyla ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Orman köylümüzün, orman kooperatiflerimizin geleceği ile ilgili ciddi endişeler taşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kooperatifçiliği önemsiyoruz ve destekliyoruz

Denizli İl Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu yaptığı konuşmada “Çiftçinin kazancını arttırmanın en temel gerekliliklerinden olan kooperatifçiliğin Bakanlığımız tarafından teknik, mali ve eğitim yönünden desteklenmektedir. İlimiz dâhilinde Bakanlığımız çalışma alanına giren 195 adet Tarımsal Kalkınma,  80 adet Sulama ve 4 adet Su Ürünleri Kooperatifi olmak üzere toplam 279 kooperatif, hukuken faaliyetini devam ettirmektedir. Kooperatiflere ortak olan çiftçi sayımız ise 41.776’dır. 

İlimizde 5 kooperatif Bakanlık destekli Damızlık Sığır Yetiştiriciliği projesi, 42 kooperatif Kırsal alanda Sosyal Destek Projesi (Ortaklar Mülkiyetinde Süt sığırcılığı) olmak üzere Toplam 47 Kooperatif hayvancılık projesi uygulamakta olup, 3217 ortağa toplam 7034 hayvan dağıtılmıştır. Bu Projeler için toplam 38.141.343,22 TL yatırım kredisi kullandırılmıştır.

Ayrıca 2003 yılında 162 adet olan kooperatif sayımız 2015 Yılında 279’a ulaşmıştır. Aynı şekilde 2003 yılında 21.750 olan kooperatif ortağı sayısı 2015 yılında 41.776’a ulaşmıştır. Denizli Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliğine bağlı kooperatif sayısı 136 olup 15.500 çiftçi sayısına ulaşmıştır.” diye konuştu.

Kooperatif yöneticilerine yönelik üç gün süren Eğitim programında; Mevcut Durumun Tespiti ve Yetki Kullanımı, Finans Kaynaklarına Erişim, Veri Tabanı ve program Kullanımı, Kooperatiflerde Bakanlık Denetimi, Yenilenebilir Enerji ve Geri Dönüşüm, Girişimcilik ve Proje Yaklaşımları konularında bilgiler verildi.

Programının son gününde, Denizli Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu tarafından, dış katılımcılara plaket verilerek, eğitime katılan tüm kooperatif yöneticilerine törenle sertifikaları verildi.

Paylaş:

Yorum Bırak