Köy-Koop 16. Genel Kurulu Yapıldı

1721
0
Paylaş:

Köy-Koop 16. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Köy-Koop 2013 yılı faaliyet dönemine ilişkin 16. Olağan Genel Kurulu, 27 Haziran 2014 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleşti.

Genel Kurul’a; Merkez Birliğine bağlı birlik temsilcileri, Türkiye Milli Kooperatifler Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Niksarlı, Köy-Koop eski Genel Başkan Yardımcısı Aslan Eyce, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, Kontrolörler Başkanı Ahmet Mendil, Kontrolörler Başkan Yardımcısı Hasan Aytuğ, Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilciliği Koordinatörü İfakat Gürkan, Türkiye Orman Kooperatifleri Teftiş Kurulu Başkanı Cüneyt Akova ve Eğt. Arş. ve Proje Koordinatörü Ünal Örnek, Prof.Dr. Bülent Gülçubuk, Dr. Yener Ataseven, Dr. Özdal Köksal, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonunda gerçekleşen Genel Kurul’da; Divan Başkanlığını Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Niksarlı, Divan Başkan Yardımcılığını, Köy-Koop Denizli Birlik Başkanı Mehmet Varol, Katip Üyeliklerini; Köy-Koop Kastamonu Birlik Başkanı Erol Akar, Köy-Koop Bursa Birlik Başkanı Erdoğan Yıldız yaptı. 

Merkez Birliğimiz, Ülkemizdeki en köklü kooperatif örgütlerinden birisidir. 

16. Olağan Genel Kurul Toplantısında açılış konuşmasını yapan Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, “Ülkemizdeki kooperatif örgütlerinin genel durumuna bakıldığında, Merkez Birliğimize ortak olan birliklerin ve bağlı kooperatiflerin ülkemiz kooperatifçiliğini bugüne taşıyan kuruluşlar olduğu görülecektir. Merkez birliğimiz, ülkemizdeki en köklü kooperatif örgütlerinden birisidir.” dedi.

Yıldız, “Her türlü olumsuz koşullara rağmen birliklerimizin, Merkez Birliği Yönetim Kurulumuzun ve personellerimizin özverisi ile 2013 yılı içerisinde önemli çalışmalar yapılmıştır. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar Köy-Koop Bölge ve İl Birliklerimizin kuruluşuna izin verilmemektedir. Ana sözleşmemizde faaliyet alanı Türkiye olmasına rağmen örgütlenme konusunda sıkıntı çekilmektedir. Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliğimiz, çok amaçlı olması nedeni ile Tarım ve Hayvancılık birliklerinin ortak edilmesine devam edecektir.” diye konuştu.

1163 Sayılı kooperatifler kanuna göre kurulmuş olan ve merkezi düzeyde üst örgütlenmesini tamamlamış merkez birliklerinin tek çatı altında toplanması en büyük dileğimizdir diyen Yıldız, “Türkiye deki Üretici örgütlerinde yeni bir model oluşturma çalışmaları Merkez Birliğimizce yürütülmektedir. Konu uzmanları ile çalışmalar devam etmektedir. Köy-Koop Merkez Birliği olarak, Türk tarımının modernleşmesi ve kooperatifçiliğinin en üst seviyede temsili konusunda her tür desteği tüm kesimlere vermeye hazırız. Genel Kurulumuzun, ülkemiz tarım ve hayvancılığına, kooperatiflerimize ve ortaklarına hayırlı olsun” dedi.

Genel Kurul’a konuk olarak katılan Köy-Koop eski Genel Başkan Yardımcısı ve Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce yaptığı konuşmasında, “1972 yılından 1980 yılları arasında Köy-Koop Yönetim Kurulunda Genel Başkan Yardımcısı olarak görev aldım. 1975 yılında Türkiye, ilk kez kırsal kesimden bir kooperatifçi olarak Türk Kooperatifçilik Kurumu’nda 2 yıl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Genel Başkan Yakup Yıldız’ın davetini aldığım zaman Genel Kurul’a katılmanın heyecanını yaşadım. 12 Eylül 1980 yılında hükümete karşı yapılan askeri darbe, aynı zamanda biz kooperatifçilere, Köy-Koop’a karşı da yapıldı. Kolu kanadı kırılmış bir şahin gibi uçamaz hale getirildi. Ama bugün çok mutluyum. O kolu kanadı kırılıp uçamaz hale getirilen Köy-Koop’u uçar durumuna getiren Yönetim Kurulu’na ve bu davaya gönül veren tüm kooperatifçi kardeşlerimi kutluyorum. Büyük bir hizmet yaptıklarını bu vesileyle ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Ülkemiz tarihinde kooperatifçiliğin yaşamış olduğu sıkıntılara da değinen Eyce, “O dönem Taşucu Balıkçılık Kooperatifi binansının önüne; ‘Kooperatif kur, sefaletten kurtul. Emek birleşmezse özgürlük olmaz’ yazısını yazdım. On gün sonra Cumhuriyet savcısının huzuruna kominizm propagandasından sanık olarak çıktım. O günkü zihniyet ne ise, bu günkü zihniyette değişmemiştir. Nasıl Köy Enstitüleri kapatılmışsa Köy-Koop’un kapatılması da aynı zihniyetin ürünüdür. Ama bugün yine biraradayız. 1980 yılında kaybetmiş olduğum kardeşlerimle kucaklaşmak heyecanı ve mutluluğu içerisindeyim. Bizleri bir araya getirenlere bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi. 

Demokratik kooperatifçiliğin olmadığı yerde modern tarımın gelişmesi mümkün değildir.

Köy-Koop’un 1979 yılına gelindiğininde 36 birlikten oluşan, 4.5 milyon üyesiyle büyük bir kuruluş haline geldiğini belirten Eyce, “Karaborsada  550 bin liraya satılan bir traktörü biz o dönem Romanya’dan 15 bin traktör ithal ederek, üreticimize 90-110 bin fiyat aralığında ulaşmasını sağladık. Bugün AB ülkeleri hür türlü üretim ürünün yüzde 96’sını kooperatifler eliyle pazarlıyor. Fabrikası, paketleme tesisleri, pazarlama kuruluşlarıyla Kooperatifler, üçüncü bir sektör durumundalar. Türkiye’nin  bir ili büyüklüğünde, toprağının yüzde 15’ini denizi kurutarak kazanmış olan Hollanda’nın yılda 80 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatı var. 76 milyonluk ülkemizde ise 21 milyar dolar tarım ürünleri ihracatımız var. Bugün Hollanda da yılda 6 ton süt veren inek, bizim ülkemize geliyor, yılda 2-2,5 tona düşüyor. Bu karşılaştırmaları yaptığımız zaman tarım sektöründe hangi durumda olduğumuz ortaya çıkıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Her platformda kooperatifçilerle bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün“Kooperatiflerin çok parçalı ve çok yapılı olmasından kaynaklı sıkıntıları hepimiz yaşıyoruz. Bakanlık olarak bu sıkıntıların giderilmesi yönünde birtakım çalışmalarımız var. Çalışmalarımız olgunlaştığı zaman Köy-Koop Merkez Birliği ve diğer tüm Merkez Birliklerinin mutlaka görüşleri ve katkıları alınarak ona göre gerekli çalışmalar yapılacaktır.” diye konuştu.

Yeni Kooperatifler Yasası’nın yolda olduğunu, Türkiye’nin yoğun gündemi içerisinde inşallah Yasanın en kısa sürede TBMM’ne intikal edeceğini belirten Özgün, “Bakanlık olarak kooperatifçiliğe ve kooperatiflere elimizden geldiğince büyük miktarda destek vermeye çalışıyoruz. Bunun için de birtakım projeler ürettik. Ödemelerin ve desteklemelerin merkez birlikleri üzerinden yapılması, kırsal kalkınma projelerinde, makina-ekipman ve diğer uygulamalarımız bunların birer örneği. Bakanlığımızın diğer uygulamaları, hem kooperatifleri hem de kooperatiflerin ortaklarına yönelik çalışmalarımızın bir sonucudur.” dedi.

Özgün, “BM geçen yıl Genel Kurulu’nda 2014 Yılının Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan edilmesi kararını almıştı. Bu güzel bir karar. Ancak dikkat ederseniz burada herkes aile çiftçisi. Bu aile çiftçilerinin biraraya gelmesiyle kooperatifler, kooperatiflerin biraya gelmesiyle bölge birlikleri ve merkez birlikleri oluşmuştur. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mızın bütün politikası Aile Çiftçiliğini güçlendirme yolunda yapılan çalışmalardan oluşmaktadır. 2003 yılında uygulamaya koyduğumuz hayvancılıkla ilgi projemizin amaç kısmına bakarsanız, BM’in Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan etmesindeki amaçların en başında yer almaktadır. Gerçekten biz bu konuya önem veriyoruz, çok önem verdik ve önem vermeye de devam edeceğiz. Köy-Koop Yönetim Kurulunu yaptığı çalışmalardan dolayı kutluyor, Genel Kurul’un Merkez Birliğine, bağlı birliklerine ve Türkiye’mize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. 

Konukların konuşmalarının ardından Gündem maddeleri karara bağlanarak dilek ve temennilerle Genel Kurul sonlandı.

Paylaş:

Yorum Bırak