Köy-Koop Merkez Birliği Mesleki Eğitim İçin Ahi Evran Üniverisitesi’ndeydi

1335
0
Paylaş:

Köy-Koop Merkez Birliği tarafından 18 Mart 2013 tarihinde Mucur Meslek Yüksekokulu Kooperatifçilik Bölümü’nde bir günlük ‘Mesleki Eğitim’ dersi verildi. 

Ahi Evran Üniversitesi Mucur Meslek Yüksekokulu ve Köy-Koop Merkez Birliği arasında yapılan İş Birliği Protokolü çerçevesinde düzenlenen eğitimler devam ediyor.

Köy-Koop Genel Başkan Yardımcısı M. Barış Aydın, Köy-Koop Genel Müdürü Turgay Solmaz tarafından gerçekleştirilen mesleki eğitim, Kooperatifçilik Bölümü Öğretim Görevlisi S.Sedat Akgöz ve öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Açılışta Köy-Koop Merkez Birliği’nin faaliyetleri ve Bölge Birliklerini tanıtan bir sunum gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören eğitimde; Kooperatifçiliğin genel tanımı, önemi, ilkeleri, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu, Kooperatiflerde yönetim ve denetim kurullarının görev ve sorumlukları, Kooperatifçilik açısından Türk Ticaret Kanunu’daki son değişiklikler, kooperatiflerde genel kurulların ne şekilde yapıldığı konularına değinildi. Dünyadaki kooperatiflerin kısa bir değerlendirilmesinin de yapıldığı eğitim soru cevap şeklinde devam etti. Ayrıca kooperatifçilik bölüm öğrencilerinin, Köy-Koop Merkez Birliği ve bağlı Bölge Birliklerindeki staj yapma talepleri değerlendilerek konu hakkında geniş çapta bilgi verildi.

Köy-Koop Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Köy-Koop Isparta Birlik Başkanı M.Barış Aydın kooperatifçilik bölümü öğrencilerine yönelik yapılan eğitimlerin önemini vurgulayarak, “Ülkenin kalkınmasında büyük payı olan kooperatifçiliği tanıtmak, yararlarını anlatmak, öğrencilerimizi kooperatifçiliğe teşvik etmek hepimizin yapması gereken görevler arasında yer almalıdır. Yeni nesil kooperatiflerin ortaklarına güvenli bir pazar, pazarlama gücü, iş ve gelir oluşturma imkanları sağlaması, günümüzde gelişen ekonomiye bağlı olarak, daima kendini yenileyen şirket oluşumları karşısında, tüketicinin ve küçük üreticinin kendilerini kooperatif çatısı altında organize ederek katrilyonlar dönen dünya pazarında, küçük sermayeli işletmelerin kendilerine bir yer edinmeleri gerekir. Her ne kadar da üretici sistemli bir şekilde kendi idare edip aile ekonomisini korumaya çalışsa da, küçük ölçekli işletmeler her ne kadar rekabete girişip tüketiciyi cezbetmeye çalışsa da bu bir yere kadardır. Kendilerinden binlerce kat büyük olan yerli veya yabancı işletmelerin rekabetine dayanamıyarak, bu sundukları hizmetlerden bir yerde taviz verip, sermayesi büyük şirketlere ezilmeye başlayacaklardır. 

İşte bu ezilmeleri yaşamamak için bir takım çalışmalara yönlenerek, organizeli bir şekilde hareket edilse de, değişen küresel pazarlar ve ülkeleri deviren mali krizlere bir noktaya kadar dayanabileceklerdir. İşte bunun için asırlar öncesinden bir sistem kurulmuş, bu sistem doğru çalıştırıldığında ne mali krizlerden etkilenmekte, ne piyasa bağlı kalma zorunluluğu olmakta ne de başı çeken büyük şirketlerin açıkladığı yıllık, mali kar-zarar ve satış fiyatlarına bakmaktadır. Evet, herkesin yıkamadığı ama herkese kapısı açık olan temelleri sağlam olunca yıkılmayan bu yapının adı dilimizde kooperatif’tir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kooperatifçilik Bölümü öğretim görevlisi S. Sedat Akgöz, Köy- Koop Merkez Birliği’nin vermiş olduğu mesleki derslerin önemini vurgulayarak teşekkür etti.

Paylaş:

Yorum Bırak