Milli Kooperatifler Birliği Öncülüğünde Çin’e Seyahat Düzenlendi

1450
0
Paylaş:

TÜRKİYE MİLLİ KOOPERATİFLER BİRLİĞİ ÖNCÜLÜĞÜNDE ÇİN’E SEYAHAT DÜZENLENDİ

30 Kasım-6 Aralık 2014 tarihleri arasında, TMKB öncülüğünde Çin kooperatifleri ile ilk kez gerçekleştirilen işbirliğinin, yalnız kooperatiflerimiz ilişkilerine değil, genel anlamda Türkiye-Çin ekonomik ilişkilerine de önemli bir boyut kazandırması bekleniyor.

Türk kooperatifleri ile işbirliği teklifi, Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri Ulusal Birliği (ACFSMC) tarafından TMKB temsilcilerinin de hazır bulunduğu Nisan ayında Brüksel’de yapılan Uluslararası Kooperatifler Birliği ICA’nın küresel yönetim kurulu toplantısında yapılmıştı. Bu öneri daha sonra Kanada’nın Quebec kentine 6-9 Ekim tarihleri arasında yapılan Uluslararası Kooperatifler Zirvesinde olgunlaştırıldı. Tarih ve katılımcıların sayısı konusunda mutabık kalındı. Ayrıca, ziyaret sırasında bir de iyi niyet protokolü (Memorandum of Understanding) imzalanması kararlaştırıldı.

 İyi niyet protokolü, Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri Milli Federasyonu ACFSMC ile Türkiye Milli Kooperatifler Birliği TÜRKİYE KOOP arasında yapılmış olup, iki ülke kooperatifleri arasında karşılıklı ortak çıkarları korumayı ve geliştirmeyi hedef alan ticaretin geliştirilmesi ve inovasyon ve ürün geliştirme gibi konularda edinilmiş deneyimleri paylaşma ve iki halk arasındaki dostluk ve dayanışmanın güçlenmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri sistemi ile işbirliği, Türk kooperatifleri açısından büyük önem taşıyor. Zira dünyanın en yaygın ve güçlü kooperatif sistemine sahip bu ülkede Ulusal Federasyona bağlı 32 eyalet, 342 kent ve 2.377 ilçe federasyonları ve 20.050 birim kooperatif bulunuyor. Buna ek olarak sistem bünyesinde değişik boyutlarda19.431 işletme ve 312 araştırma ve eğitim enstitüsü bulunuyor. 2013 yılını 31.13 Milyar Yuan kârla kapatan kooperatif sistem, 3.47 Milyon istihdam yaratmış. Kooperatif işletmeler China Co-op Group altında toplanmış olup Çin’in en büyük 500 işletmesi arasında 31. sırada yer almakta.

Malezya, Sri Lanka ve İran kooperatiflerinden gelen temsilcilerle de buluşulan teknik  seyahatte; Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri Milli Federasyonu’nun en üst düzeydeki yöneticileri, büyük mağazaların genel müdürleri, genel müdür yardımcıları, eyalet birliklerinin yönetim kurulu başkan ve başkan yardımcıları ve teknik bölümlerin müdürleri ile görüşmeler yapıldı.

 Değerlendirme ve sonuç

TMKB Danışmanı Hüseyin Polat ile Çin Tedarik ve Pazarlama Kooperatifleri Ulusal Federasyonu’nun Dış Ticari İlişkilerinden sorumlu Md Yardımcısı Bay Xu Mingfeng tarafından yapılan değerlendirme toplantısı sonucunda;

· Genel İntiba: Çin tarafının görüşmelerden memnun kaldığı ve bundan sonra da ilişkilerin sürdürülerek ticari işbirliği alanında somut adımlar atılmasının beklendiği izlenimi edinildi.

· Federasyon Genel Başkanı Bayan Wang’ın Türkiye ziyareti: Bu ziyaret, ilişkilerin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle her iki tarafın da bu ziyarete iyi hazırlanmaları gerekiyor. İç Yönetmeliğe göre üst düzey yöneticilerinin bir ülkeye yapacakları seyahatin 5 iş gününü geçmeyeceği dikkate alınarak, ziyaret edilecek kooperatif işletmelerinin ona göre planlanması gerekiyor.

·         Zeytinyağı: Türk zeytinyağına ilginin fazla olduğu anlaşıldı. Ancak Çin kooperatiflerine China Co-op Group yolu ile yağ satabilmek için 1.000 tonluk kotaya ulaşmak gerekiyor. 1.000 tondan daha az sipariş yapılamıyor, ya da en az 1.000 ton yağ verileceğinin taahhüt edilmesi gerekiyor. Özellikle zeytinyağı konusunda vergi ve taşıma giderleri dikkate alınarak Çin pazarına girilmesi ve İspanyol ve İtalyan malları ile rekabet edilebilmesi için üst düzey (Türk hükümeti nezdinde) girişimde bulunulması önerildi.

·  İncir: Bu konuda kota bulunmuyor. Ancak teklifte belirli bir ölçek büyüklüğü ile sürdürülebilirliğin dikkate alınması önerildi.

· Torku: Sergilenen ürünler ilgi çekti. Ancak tesisleri gördükten sonra ne kadar ve hangi tür ambalajlarda alım yapılacağına karar verilebilecek. Genel değerlendirmeye göre bu ürünler kent ve ilçelerde bulunan küçük ölçekli mağazalarda daha fazla satılma şansına sahip.

·  Ayçiçek yağı: Bu konuda kota bulunmuyor ancak belirli bir ölçek büyüklüğünün taahhüt edilmesi gerekiyor.

· Fındık: Türk fındığı Çin’de yeni yeni bilinmeye başlamış ve bu konuda ilgi fazla. Ancak ciddi miktarda sipariş yapılabilmesi için Türkiye’de güçlü ve taahhütlerine sadık kalabilecek bir kooperatif örgütün bulunması gerekiyor.

· Kayısı: Aynı şekilde, kayısı için de talep yüksek gibi gözüküyor. Ancak buradaki sorun da hem miktar hem de “sürdürülebilirlik” konularında yoğunlaşıyor. Bu her iki kuruluşun temsilcilerinin heyette bulunmaması bu ürünlere ilişkin kalite ve miktar konularında soru sorulmasını engelledi.

· Sağlık gereçleri: Toplantılarda Bursa Ecza Koop’un sözünü ettiği ürünlerin satın alınması konusunda araştırma yapılacağı ve sonucunun Türkiye Koop’a bildirileceği söylendi. Konu ayrıca takip edilmeli.

· Kabuklu deniz ürünleri: Güney Çin Denizi kıyısındaki kooperatif birliği ile temasa geçilerek bu tür ürünlerin Türkiye’ye satılıp satılamayacağı ve koşulları hakkında bilgi edinilerek Türkiye Koop’a bildirilecek.

· Salça: Salça ve diğer domates ürünleri konusunda kendi üretimleri yeterli olduğundan Çin’e ürün satışı mümkün görünmüyor.

· Antalya EXPO: 2015 yılında Antalya’da tolanacak olan ICA Kongresi sırasında düzenlenecek EXPO’ya Çin heyetinin katılması konusu Federasyon yönetimine önerilecek, ayrıca EXPO’ya katılacak Türk kooperatifleri ürünleri için de tanıtma fırsatı doğacak. Antalya’ya gelecek Çin heyetinin toplantı öncesi ya da sonrası kooperatifleri ziyareti planlanacak.

· Çin kooperatiflerini tanıtan film Türk kooperatifleri ile paylaşılacak.

Sonuç olarak, TMKB öncülüğünde Çin kooperatifleri ile ilk kez gerçekleştirilen bu doğrudan temasın, yalnız kooperatiflerimiz ilişkilerine değil, genel anlamda Türkiye-Çin ekonomik ilişkilerine de önemli bir boyut kazandırması beklenmektedir.

Çin’e düzenlenen seyahate Türkiye’den; Muammer Niksarlı/TMKB Genel Başkanı, Hüseyin Polat/TMKB Danışmanı, Ramazan Özkaya/SÜRKOOP Genel Başkanı/TMKB Başkan Yrd, Nihat Beyazıt/SÜRKOOP Y.K. Üyesi, Mehmet Ali Avcu/Tariş İncir Birliği Yön.Krl. Başkan Yrd., Behçet Üstay/Tariş İncir Dış Ticaret Şefi, Mesut Gürsoy/Tariş Zeytin/Zeytinyağı Dış Satım Şefi, Sinem Seyhan Semizoğlu/Tariş Zeytin/Zeytinyağı Paz. Şirketi Dış Satım Md. Yard., Bayram Tırpan/Konya Şeker (Pankobirlik) İhracat Md.,Turgut Ağırnaslıgil/Pankobirlik Yatırım ve Proje Md., Murat Biliz/Bursa Ecza Koop İlaç-dışı Bölüm Md.,Ahmet Uğur/ Kulaca/Bursa Koop YK Başkanı katılım sağladılar.

Paylaş:

Yorum Bırak