SDF Türkiye, Pazardaki Hedefini Büyüttü

1497
0
Paylaş:

Pazar payını artırmaya devam ederek Türkiye pazarının ikinci büyük markası olmayı hedefleyen SDF Türkiye sadece Türkiye pazarı için özel çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Geçen sene pazar payını 2 yılın üzerine daha da yükselterek kapattıklarını belirten SDF Türkiye CEO’su Giampaolo Cameli, son 3 yıl boyunca pazardaki en hızlı artışı gerçekleştiren marka olduklarını söyledi. Bu yıl pazar paylarında yüzde 50 oranında artış beklediklerini dile getiren Giampaolo Cameli, bu rakamında Türkiye’deki traktör sektöründe yüzde 10’luk pazar payına denk geldiğini kaydetti. Bu sonuçlarla sektörde en çok satan ilk üç markasından birisi olduklarını vurgaldı. Yakından tanıma fırsatı yakaladığımız SDF Türkiye CEO’su Giampaolo Cameli ile traktör sektörünü, sektördeki yeni trendleri ve teknoloji yatırımları, sektördeki sorunları, 2016 hedeflerini ve SDF’yi konuştuk.

Traktör sektöründe çalışmaya ne zaman ve nasıl başladınız? Sizi bu sektöre bağlayan sebepler nelerdir? İş hayatı dışında genel olarak neler yapıyorsunuz?

Türkiye’ye 12 yıl önce geldim. Tarımdan önce otomotiv sektöründe çalışıyordum. SDF’ye tam da Türkiye pazarına doğrudan girmelerinden hemen önce katıldım. Eski bir iş arkadaşım SDF’ye girmem için teklifte bulundu. İş planları çok organize ve agresifti, bu durum beni motive etti. Tarım sektörüne girişim bu şekilde oldu.

Tarım makinelerinde geçen yıl satışlar mükemmeldi. SDF açısından nasıl geçti? 

Geçen yıl son derece sıra dışı ve iyi bir yıldı. Bunun bize dönüşü bir kat daha pozitif oldu, çünkü son 3 yılda pazar payımızı, devamlı gelişmekte olan bir pazarda artırdık. Bu nedenle satış hacmi,  pazar payı ve finansal sonuçlar açısından şirketçe son derece tatmin olmuş durumdayız.

2015 yılında, en çok talep gören modeliniz hangisi oldu?

Ürün gamımız,  40-340 beygir güçleri arasındaki tüm segmentleri kapsıyor. Bu ürün gamını çok az rakip firma sağlayabiliyor. Satışlarımızdaki konsantrasyonumuz tek bir modele yönelik değil.

Traktör dışında biçerdöver satışlarında SDF nasıl bir performans gösterdi?

Geçen sene biçerdöver satışlarında da rekor bir yıl yaşadık. Türkiye de Deutz-Fahr biçerdöverleri hasatta son derece başarılı sezonlar geçirdi. Ayrıca yeni bir ürün getirdik ve pazar tarafından hızlıca kabul gördü. Yakıt performansı ve dane kaybının çok az olması hem kullanıcılar hem de tarla sahipleri tarafından çok beğenildi.

Genel olarak pazarla ilgili ve SDF’nin pazar payı ile ilgili beklentiniz nedir? Pazar büyümeye devam edecek mi?

Asıl önemsediğimiz konu, kendi performansımız. Büyüyen, daralan ya da durağan bir pazar olmasına bakmaksızın öncelikli konumuz Türkiye’de büyümek ve satışlarımızı artırmak. Elbette pazarın seyrini takip ediyoruz fakat kendi satışlarımızı bundan daha fazla takip ediyoruz. Pazara rağmen büyümeye devam edeceğiz.

Rusya krizinin meyve ve sebze pazarında sıkıntılara yol açması bekleniyor. Sizce bunun tarım makinelerine etkisi ne olur?

Meyve sebze üretiminin gerçekleştiği ana bölgeler Antalya,  Adana ve Muğla. Şu ana kadar traktör pazarındaki talepte herhangi bir düşüş hissetmedik. Meyve ve sebze ihracatıyla ilgili sorunlar yaşandığını biliyoruz ve bunun yaz döneminde artacağını da düşünüyoruz. Fakat henüz sektörümüzü etkileyen bir durum yok.

Küresel tarım pazarında ve SDF’de yeni trendler ve teknoloji yatırımları var mı? Özellikle Türkiye pazarında bunları ne zaman görmemiz mümkün olacak?

Biz Türkiye’de Avrupa’da üretilen ürünleri sunuyoruz. Teknolojik ilerlemelerin gerçekleştiği her dönem,  küresel firmalar için daima avantajlı sonuçlar doğurur.  Çünkü yerel markalardan farklı olarak küresel firmalar her yere ve daha çok adette satış yaparlar.

Türkiye’deki traktör pazarının en önemli sorunu nedir?

Elbette hala çalışmaya devam eden yaşlı traktörler,  sektöre yardımcı olamıyor ve verimsizler.   Çiftçilerin verimliliğine de katkıları yok. Toprak büyüklüğü de aynı şekilde büyük bir sorun. Müşterilerle görüştüğümüz zaman görüyoruz ki Türkiye’deki bir çiftçinin arazi büyüklüğü iyi fakat parçalı. Araziler yan yana olmadığı zaman verim almak zor. Arazi büyüklüklerinin artması ile birlikte ortalama beygir gücü de artacaktır.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Türkiye’deki yatırımlarımıza devam ediyoruz ve fabrikamızdaki kapasitemizi arttırdık ve yatırımlara devam ediyoruz. Sadece Türkiye pazarı için özel çalışmalar yapıyoruz. Biz ve Ar-Ge departmanımız bu konuya oldukça vakit ayırıyoruz. Yapılan tüm çalışmalar Türkiye pazarı için, Türk müşterilerinin beklentilerini karşılamak için yeni ve farklı çalışmalarımız devam ediyor. Pazardaki payımızı artırmaya devam edeceğiz, hedefimiz Türkiye pazarının ikinci markası olmak.  En iyi ekibe ve bayi ağına sahibiz ve onlar da bu amaca motive olmuş durumdalar.

Paylaş:

Yorum Bırak