Tunuslu Kooperatifçiler Bursa’yı Ziyaret Etti

1498
0
Paylaş:

Tunuslu Kooperatifçiler Bursa’yı Ziyaret Etti

Ülkelerinde hazırlanacak Kooperatif Kanunu  için Tunus’tan Türkiye’ye gelen heyet Bursa’da da incelemelerde bulunarak Köy-Koop Bursa Birliğini de Ziyaret etti.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) organizasyonu ile Bursa’ya gelen Tunuslu heyette; Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Birleşmiş Milletler Uluslararası Çalışma Örgütü (BM/ILO) Kuzey Afrika Bölge Temsilcisi Kholoud Al Khaldi, ILO Tunus temsilcileri, Tunus Sendikalar Konfederasyonu, Tunus Mesleki Eğitim ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri, Tunus Endüstri, Ticaret ve Küçük Sanatlar Konfederasyonu, Tunus Ariaya Kooperatifi ve BM/ILO Kooperatifçilik Başdanışmanı Prof. Hüseyin Polat, Bursa temasları kapsamında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i Halk Evi’nde ziyaret etti.  Tunus heyetinin ziyaretine  Emir-Koop Başkanı Ekrem Pamuk ve Bursa Köy-Koop Birlik Başkanı Erdoğan Yıldız ve kooperatif ortakları da yer aldı. 

Niksarlı, Tunus Heyetine ÇEK modelini önerdi

Türkiye Koop Genel Başkanı Muammer Niksarlı, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun müştereken düzenlediği kooperatifçilik inceleme gezisi amacıyla Bursa’da bulunan 15 kişilik Tunus heyeti ile buluştu. BM adına Prof. Hüseyin Polat tarafından hazırlandı ve uygulananan heyetin program çerçevesinde; Çağdaş Eğitim Kooperatifi ziyaretinde düzenlenen açış töreninde konuşan Niksarlı, kooperatiflerin ayrımcılığı reddettiğini belirterek okumanın Kur’an emri olduğunun altını çizdi ve çağdaş eğitim modelinin gelişmekte olan ülkelere uygun bir model olabileceğini belirtti. Tunus Heyetine ÇEK modelini öneren Niksarlı, kooperatifçiliğin demokrasi gibi yaşayarak öğrenileceğini bildirerek yeni dönemde Tunus’ta kooperatifçiliğe eğitim ile başlanılmasını önerdi. Açılışta ÇEK Başkanı Ali Arabacı, ILO Kuzey Afrika Bürosu Temsilcisi Bayan Kholoud Alkhaldi ve Hüseyin Polat da birer konuşma yaptılar.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede kooperatiflere önemli görevler düşüyor

Aynı gün öğleden sonra Marmarabirlik ziyareti sırasında Prof. Hüseyin Polat’ın Türkiye’de Kooperatifler ve Kooperatif Politikası konulu bildirisinden sonra düzenlenen panelde de bir konuşma yapan Niksarlı, bazı yanlış algılara dikkat çekerek kooperatifçiliğin komünizmle bir ilgisinin bulunmadığının altını çizdi ve kooperatiflerin birer işletme olduğunu ve ayakta kalabilmek için işletme fazlası elde etmek zorunda olduklarını, ancak bunun spekülâtif kâr ile bir ilgisinin bulunmadığını söyledi. Karma ekonominin hâkim olduğu her ülkede kooperatiflerin özel sektör içinde farklı bir işletme türü olarak varlıklarını sürdürdüklerini ifade etti. Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede kooperatiflere önemli görevler düştüğünü belirten Niksarlı, konuşmasında Türkiye’deki başarılı kooperatiflerden de örnekler verdi.

Türkiye’deki kooperatifçiliği yerinde incelemek ve yapılan çalışmaları gözlemlemek için Bursa’yı ziyaret ettiklerini belirten BM/ILO Kuzey Afrika Bölge Temsilcisi Kholoud Al Khaldi, Bursa’da uygulanan örnek projeleri Tunus’ta hayata geçirmek istediklerini kaydetti. Yaptıkları incelemeler sonucunda Nilüfer Belediyesi’nin kooperatiflere önemli bir desteği olduğunu gözlemlediklerini dile getiren Kholoud Al Khaldi, Nilüfer Belediyesi’nin bu bilgi ve deneyimlerinden yararlanmak istediklerini söyledi.

Paylaş:

Yorum Bırak