BM 5 Aralık Gününü Dünya Toprak Günü, 2015 Yılını da Uluslararası Toprak Yılı olarak ilan etti

1209
0
Paylaş:

BM 5 Aralık Gününü Dünya Toprak Günü, 2015 Yılını da Uluslararası Toprak Yılı olarak ilan etti

FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva 5 Aralık Dünya Toprak Günü ve 2015 Uluslararası Toprak Yılı olması nedeniyle bir açıklama yaptı.

José Graziano da Silva tarafından

yapılan açıklamada; “Bir yıl önce, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 5 AralığıDünya Toprak Günü olarak belirledi ve 2015 yılı Uluslar arası Toprak Yılı olarak ilan etti. Topraklar, bitki örtüsünün ve tarımın temelini oluşturmaktadır. Ormanların büyümesi için toprağa ihtiyaç vardır. Biz gıda, yem, lif, yakıt ve çok daha fazlasını elde edebilmek için toprağa ihtiyacımız var. Topraklar aynı zamanda dünyanın biyoçeşitliliğin en az dörtte birini barındırır. Karbon döngüsünde anahtar rol oynarlar, iklim değişikliğine uyum sağlamak ve onu azaltmak için bize yardımcı olurlar, su yönetiminde ve seller ve kuraklıklara karşı çabuk iyileştirme özeliğinin pekiştirilmesinde önemli bir rol oynarlar.

Topraklarımızın üçte biri zaten bozulmuş durumdalar. Mevcut eğilim devam ederse, küresel bir hesaplama yapıldığında, 2050 yılında kişi başına ekilebilir ve verimli arazinin, 1960 yılındakinin dörtte biri kadar olacaktır.

2050 yılında tüm dünyada 9 milyar insandan fazla yaşayacaktır, yani bugünkü nüfusundan 2 milyar fazla. Sayı olarak daha fazla olan ve daha iyi yemek yeme isteği olan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için gıda üretimi yüzde 60 oranında büyümek zorunda kalacaktır. Doğal kaynaklar üzerindeki baskının artırılacağı konusunda hiçbir şüphe yoktur. Topraklar bozulduğunda kolayca düzeltilebilir şeyler değildir. Bir santimetre toprağın oluşturulması bin yıla kadar bir süre gerektirebilir. Aynı toprak miktarı ise hızla erozyondan yok olabilir. Toprakların yaklaşık üçte biri kadar sudan üçte biri minerallerden ve üçte biri organik maddelerden oluşmaktadır. Sonuçta Toprak canlı bir organizmadır.

Toprağı sürdürülebilir bir şekilde yönetmenin birçok yolu vardır. Dünyadaki aile çiftçilerinin çoğu tarafından kullanılan ürün çeşitlendirilmesi bunlardan biridir. Uluslararası Aile Tarım Yılı bitmiş olabilir ancak, bizim aile çiftçilerini destekleme çalışmaları daha yeni başlıyor.

Uluslararası Topraklar Yılı, aile çiftçilerine devamlı destek sağlayacaktır çünkü bu sektör toprakların sürdürülebilir kullanımı ve korunması için çok önemlidir. Toprakların çok yönlü rolleri genellikle görmezden geliniyor. Topraklar sesi yoktur ve az sayıda insanlar onlar hakkında konuşurlar. Onlar gıda üretiminde bizim sessiz müttefikimizdir. Bunları vurgulayarak ve bu sorunların tanınmasını sağlayarak Dünya Toprak Günü ve Uluslararası Topraklar Yılını kutluyoruz. 2012 yılının sonlarında Küresel Toprak Ortaklığının lansmanı da, bu çabanın bir parçasıdır. Bu ortaklık, farklı mevcut girişimler arasında koordinasyonun iyileştirilmesi ve çeşitli düzeylerde eylemlerin teşvik edilmesini sağlar. Bizim şuanda, sağlıklı toprakların önemi hakkında farkındalık yaratmak ve sürdürülebilir toprak yönetimini savunmak için yeterli platformlarımız var. Bunları kullanalım. Hepinizi, 2015 yılında ve devamında toprakların yararına olan nedenlerin teşvik edilmesine yarar sağlayan çalışmalarda aktif bir rol almanız için davet ediyoruz. Gıda güvenliği ve beslenme hedeflerine ulaşmak için, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve genel sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için sağlıklı topraklara ihtiyacımız bulunmaktadır.” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak