Isparta Paketleme ve Tasnifleme Tesisini Açtı

1561
0
Paylaş:

Köy-Koop Isparta Birliğine bağlı Eğirdir İlçesi S.S. Yukarı Gökdere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 24 Aralık 2013 tarihinde törenle tesis açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Isparta Vali Yardımcısı Tahir Demir, Eğirdir İlçe Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Cenk Şölen, İl Genel Meclisi Üyesi Veli Gök, Köy-Koop Genel Başkan Yardımcısı M.Barış Aydın, Kooperatif başkanları, köy muhtarları ve kooperatif ortakları katıldı.

Kooperatifin kuruluşundan bu güne kısa bir değerlendirmesini yapan, S.S. Yukarı Gökdere Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Özdemir yaptığı açıklamada, “Kooperatifimiz 1993 yılında 5.000 ton kapasiteli soğuk hava deposu projesi yaparak faaliyete geçmişti. 2003 yılında 3.000 tonluk bir ilave yaparak kapasitesini 8.000 tona çıkarttık. O dönemde depolama işlemlerimizi genelde  ağaç kasa ile yaparken, bugün ise depolama işlemlerimizin tamamını plastik kasalarla yapmaktayız. Kooperatifimizin 190 ortağı bulunmaktadır. Bütün ortaklarımızın ürünleri depomuzda muhafaza edilmekte ve pazara kooperatifimiz tarafından arz edilmektedir.” dedi.

Saatte 12 Ton Elma İşliyoruz

Pazarda yer edinmek  ve  pazar payını kaliteli hale getirmek için 2013 yılında seçme ve tasnifleme ve paketleme tesislerini hizmete soktuklarını belirten Özdemir, “Tesisimizin kurulumunda ortaklarımızın desteğini alarak Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA) 360.000 TL’sı destekle ve geriye kalan 640.000 TL’yi ise kooperatifimizin kendi bütçesinden karşılayarak tesisimizi hizmete sunmuş olduk. Tasnif ve paketleme makinalarımız saatte 12 ton elmayı işlemektedir. Tesisimizin yapımında desteğini esirgemeyen ortaklarımıza, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımıza, kooperatif Yönetimi olarak sonsuz teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Isparta’yı Türkiye’nin Elma Bahçesi olarak değerlendiren Köy-Koop Genel Başkan Yardımcısı M.Barış Aydın, “Türkiye’de üretilen elmanın yüzde 20’sini karşılayan Isparta, tescil ettirdiği  elmasıyla ülke çapında markalaşmaya devam ediyor. Piyasada ‘Isparta elması’ adıyla yer bulmak isteyen kooperatiflerimiz, yüksek üretim potansiyeline sahip yöre elmasının hak ettiği yere gelmesi için çalışıyor. Isparta’da 2011 yılında 610 bin ton elma üretildi. Yeni üretim alanlarıyla birlikte bu üretimin 800 bin tonu bulmasını bekliyoruz. Yüksek üretim değerine sahip elmanın satılması için pazar arayışlarımıza da devam ediyoruz.” dedi.

Ürün Aromasını Hep Koruyor

Aydın, “Elma kış dinlenmesine en fazla ihtiyaç duyan meyve türüdür. Isparta elmasının diğer elmalardan farklılığı ortadadır. Elmamız göl suyundan beslenmesinden ve Türkiye’nin en iyi soğuk hava depolarında saklanmasından dolayı daha lezzetlidir. Bundan dolayı elmalarımız aromasını hep korur, tadından hiçbirşey kaybetmez. Bir elma sadece 60-100 kalori içerir, neredeyse hiç yağ veya sodyum içermez ve doyurucu olması nedeniyle herkesin günde bir elma tüketmesi gerekir, bu sağlığımız açısından çok önemli” diye konuştu.

Paylaş:

Yorum Bırak