TKDK’dan 187,6 Milyon Avro Bütçeli Çağrı

1350
0
Paylaş:

TKDK’dan 187,6 Milyon Avro Bütçeli Çağrı 

 Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), AB ve Türkiye tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Avrupa Birliği’nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA’nın Kırsal Kalkınma Bileşeni (IPARD) kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin olarak 10 Kasım’da 13. Başvuru Çağrı İlanına çıktı. 

Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye’nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturma hedefiyle, işletmeleri AB standartlarına yükseltmeyi amaçlıyor.

IPARD Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurulara ilişkin 13. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında; Süt ve Süt Ürünleri, Et ve Et Ürünleri, Meyve ve Sebzeler ile Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması yatırımlarına %50 oranında destek verilecek. AB ve Türkiye Cumhuriyeti katkısından oluşan destek bütçesi 110 milyon 290 bin 351 avro olarak belirlendi.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi yatırımları için yine %50 oranında 77 milyon 535 bin 661 avroluk bütçe kullandırılacak. 

Böylece 13. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında verilecek toplam destek bütçesi 187 milyon 826 bin 12 avro olacak. 

Destek almak üzere 12 Ocak-10 Şubat 2015 tarihleri arasında başvuruların yapılacağı ve yatırımın uygulanacağı iller ise şöyle:

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Başvurularla ilgili ayrıntılı bilgilere www.tkdk.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. 

Paylaş:

Yorum Bırak