Haşhaş Kapsülü Baş Alım Fiyatı, 3,25 TL/Kg Olarak Belirlendi!

4567
0
Paylaş:

Haşhaş Kapsülü Baş Alım Fiyatı, 3,25 TL/Kg Olarak Belirlendi!

Halen Denizli, Konya, Afyonkarahisar, Burdur,Uşak, Isparta, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Balıkesir, Tokat, Amasya ve  Çorum illerinde, Dünya’nın yasal haşhaş üretiminin % 48’ini,yasal morfin imalatının da %54’ünü üreten Türkiye’de, 2013 yılı haşhaş kapsülü baş alım fiyatı, kilogram başına 3,25 TL olarak belirlendi. Bu fiyat farkından doğan yaklaşık 5 milyon TL’lik  ödeme de, üreticilerin banka hesabına 28 Şubat 2014 tarihine kadar yatırılacak.Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı Hakkında Bakanlar Kurulu Karar’ı, 22 Şubat 2014 tarihli ve 28921 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnameye göre, 2013 yılı haşhaş kapsülü baş alım fiyatı, kilogram başına 3,25 TL olarak açıklandı.

Üreticiye 56 milyon 296 bin 222 TL ödendiŞu ana kadar 44 bin 686 üreticiden, Toprak Mahsulleri Ofisi’nce yapılan kapsül alımlarına karşılık, 56 milyon 296 bin 222 TL ödendi.Halen 13 il Denizli, Konya, Afyonkarahisar,Burdur,Uşak, Isparta, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Balıkesir, Tokat, Amasya ve  Çorum’da  sınırlı oranlarda haşhaş üretimi yapılıyor. Üretilen haşhaş kapsülleri de, tek alıcı olan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satılıyor.

Eroin, morfin,tebain, narkotin, haşhaştan üretiliyor!Dünyada yasal haşhaş üretiminin % 48 i, yasal morfin üretiminin %54 ü Türkiye’de üretiliyor. ABD, Afyon Alkoloidleri Fabrikası’nda üretilen alkoloidlerin en büyük alıcısı olarak biliniyor. Haşhaş kapsülünden, Morfin, Eroin, Tebain, Narkotin… gibi 27 çeşit alkoloid ve türevi madde üretiliyor.Bu maddelerin %94’ü de ilaç sanayinde kullanılıyor. Haşhaşla ilgili bilinen veya bilinmeyen bazı bilgiler şöyle;

Türkiye, 5.000 yıldır haşhaş üreticisi5.000 yıldır, geleneksel “Haşhaş” üreticisi olan Türkiye, bir dönem dünya haşhaş yasal üretiminin % 55 ine sahipti. Özellikle ilaç sanayinde kullanılan haşhaş, Kurtuluş Savaşı sırasında, ihracatın 4. ana kalemini oluşturuyordu.1930’lardan bu yana, Birleşmiş Milletlerin bu konudaki anlaşmalarını imzalayan Türkiye, uyuşturucuyla mücadelede, dünyadaki en sıkı korumaya sahip ülkelerin başında geliyor.İkinci Dünya Savaşı sonrasında, ABD’nin zenginlenmesi, uyuşturucunun yaygınlaşmasına neden oldu ve bunu önlemeye çalışan hükümetler, bu uyuşturucunun en büyük üretici olan Türkiye’den geldiği yalanlarıyla, kamuoyunu kandırıp baskı oluşturdu.

Afyon, Kütahya, Uşak, Konya, Eskişehir, Dünyanın en iyi haşhaşını üretiyor!Dünyanın en iyi haşhaşı (içindeki alkoloidler bakımından), ülkemizde mermer bölgesi olarak bilinen Afyon, Kütahya, Uşak, Konya ve Eskişehir’de yetişiyor.Haşhaş bitkisinin kökü fazla uzun olmadığı için, kıraç arazide kolaylıkla üretilebiliyor. Sulak alana ihtiyaç duymuyor, fazla toprak gerektirmiyor. Haşhaş ekonomik bir bitki ve bitkinin her şeyinden yararlanılıyor. Yağ çıkarılıyor, yemeklerde kullanılıyor, yakacak olarak değerlendiriliyor, kerpiç ve kağıt yapımında, gemicilikte kullanılıyor, küspesi ve yeşili hayvan beslenmesinde önemli yer tutuyor.

Afyon kaymak ve sucuğunun sırrı haşhaş“Afyon Kaymağı” ve “Afyon Sucuğu”nun meşhur olmasının en önemli sebebi de haşhaş.Afyon Kaymağı ve Afyon Sucuğu’nun nefaseti, hayvanların haşhaş küspesi yemelerinden kaynaklanıyor Bu küspe ve içindeki alkoloid maddeler, hayvanın kas ve yağ sistemini etkiliyor, sütteki yağ oranının artmasına neden oluyor. Haşhaş tarlasında kuş yuva yapmaz, yılan sokmaz!Üreticiler, haşhaş kapsülünü çiğneyip, ezip bir tülbente sararak, bebeklere emzik niyetine verir. Bu,küçük bebekleri uyutmak için doğal bir yöntem.Rahatlamak, sakince uyumak için, haşhaş kapsülünü ezip kaynatarak “Haşhaş çayı” yapabilirsiniz…Haşhaş tarlasında kuş yuva yapmaz, yılan sokmaz, tarlaya giren tüm canlılar, kafayı bulur!…En ekonomik bir bitki olan haşhaşın,hiç bir şeyi boşa gitmez. Sapları yakacak olarak kullanılır, tohumu, ezmesi gıda olarak tüketilir. Ezilme sırasında çıkan yağı, en sağlıklı yağlardandır, hatta zeytinyağından bile değerli olduğu iddia edilir.

Haşhaş ekilen arazi, toprağın verimini arttırıyorFazla emek gerektirmeyen bir ürün olduğundan”1 çapa 2 su” yeterli görülüyor.Haşhaş ekilen arazi, ertesi yıl için toprağın verimini arttırıyor, nadas etkisi yaratıyor. Kapsülü boyanarak, hediyelik eşya olarak satılıyor.Kapsülü dikey kırılarak, kaşık olarak kullanılıyor.Haşhaş tohumu bir çok yemeğe lezzet katıyor.Yeşil körpe hali (roka gibi), salatalara muhteşem tat veriyor,tek başına salata olarak da yeniliyor.(Tuz ve limon yetiyor.)Ayrıca haşhaş, halkbilimi açısından da kültürel bir değere sahip. Üreticiler için haşhaş; zaman / takvim olarak kullanılıyor: “Haşhaş kırımında evlendi”, “haşhaş çapasında doğdu”.

En iyi mala “Turkish Baby”deniyorDünyanın en iyi haşhaşı (alkoloid  kalitesi bakımından), Mermer Bölgesi denilen Afyon, Kütahya, Uşak, Eskişehir, Konya, Denizli, Isparta, Burdur, Manisa’da yetişiyor. En kaliteli morfin ve eroin bu bölge haşhaşından üretiliyor. Bu nedenle uyuşturucu tacirleri, sattıkları malın değerini arttırmak için “Türk Malı” diye pazarlıyor ve en iyi mala verilen ad; “Turkish Baby” olarak geçiyor. Yasadışı uyuşturucu üretimi ve dağıtımı, dünyadaki bir çok örgütün finans kaynağını oluşturuyor.Kurtuluş Savaşı sırasında, ihracatın 4. kalemini oluşturduğu ve silah alımında değiş tokuş yapıldığı iddia ediliyor. Emperyalist İngiltere, Anadolu topraklarına geldiğinde, ilk yaptığı icraat, Afyon’daki Afyon sakızı depolarını yağmalatmak ve kaçırmak olduğu konuşuluyor. 

Paylaş:

Yorum Bırak