Elektrik Borcu Olan Çiftçiye Kötü Haber

1398
0
Paylaş:

Elektrik borcu olan çiftçiye 2014’te yapılması gereken tarımsal destekleme bedeli ödenmeyecek

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar tarımsal destekleme ödemeleri yapılmayacak. 

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere bu borçları ödeninceye kadar, 2014’te yapılması gereken tarımsal destekleme bedeli ödenmeyecek. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2014 Yılında Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılmayacağına Dair Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, şirket, kendi abone/tüketici kayıtlarıyla ÇKS kayıtlarını eşleştirerek alacaklı olduğu çiftçilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarasıyla alacak tutarını bankaya iletecek. Banka, desteklemeyi uygulayan birim tarafından oluşturulup Genel Müdürlük tarafından bankaya iletilen, ödemeye esas icmallerdeki, çiftçilere veya tüzel kişilere ait kimlik numarası veya vergi kimlik numarasıyla şirket tarafından iletilen kimlik numarası veya vergi kimlik numarası eşleşen hak edişleri ilgililere ödemeyecek. Ödemenin yapılabilmesi için şirketten çiftçinin veya tüzel kişinin bankaya müracaat tarihinden önceki son bir ay içinde alınan belgenin bankaya ibraz edilmesi gerekecek. Borca ilişkin itiraz şirkete yapılacak. İtiraz 7 günde karara bağlanacak. Anlaşmazlık durumunda özel hukuk hükümleri uygulanacak. 

Şirket, borçlulara ait bilgileri ve borç miktarlarını gösteren listeleri ödeme yapılmadan en geç 3 iş günü önceden bankaya iletecek. 

Genel Müdürlük, yapılacak destekleme ödemesinin yapılacağını planlama aşamasında 25-30 gün önceden şirketçe bildirilen adrese elektronik olarak gönderecek. Çiftçinin bankaya yazılı müracaatı halinde hak ettiği destekleme tutarından, bankaya bildirilen borç miktarına kadar olan kısım şirketin hesabına aktarılabilecek. Şirketin talebi halinde Genel Müdürlük, protokol dahilinde ÇKS’den veri paylaşımı yapacak. Düzenlenen belgelerin içeriğiyle ilgili hukuki sorumluluk şirkete ait olacak. 

Tohum, gübre, elektrik borçları altında kıvranan çiftçinin adeta can suyu gibi olan Tarımsal Ürün Desteklemelerin de kaldırılması “Yok olun” demektir.”

2500 sulama kooperatifi, 27 bölge birliği 380bin üyesi bulunan Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği (TÜS-KOOPBİR) Genel başkanı Halis Uysal yaptığı açıklamada, “Siz tüm çiftçiler ve tarımsal amaçlı su kullanan ortağımız, hükümetimizden, seçim öncesi bizleri rahatlatıcı adımlar atılması beklerken şoke olduk. 9 Mart 2014 tarihli 2014/6052 sayılı Bakanlar kurulu kararı ile Tarımsal amaçlı su kullanan çiftçilerimizden borcu olanlara, tarımsal ürün desteklemelerini verilmeyeceği resmi gazetede yayınlandı. Tarımsal amaçlı su kullanan çiftçilerimizin % 80’nin elektrik borçları var. Bizler hükümetimizden rahatlatıcı adımlar atılarak, taksitlendirme ve faizlerin kaldırılmasını seklerken adeta yıkıldı. TEDAŞ’a 1 Milyar borcumuz faizlerle 2 milyarı geçti. Ayrıca özel şirketlere de 1 milyar borç v ar. Çiftçi bu borcun altından kalkamaz. Tohum, gübre, elektrik borçları altında kıvranan çiftçinin adeta can suyu gibi olan Tarımsal Ürün Desteklemelerin de kaldırılması “Yok olun” demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

AB Ülkelerinden çok daha fazla girdi fiyatları ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Halis Uysal, “AB ülkelerinden çiftçinin kullandığı elektrik 11 sent iken bizde 23 sent. AB’de KDV yok, bizde % 18,5. % 19 kaçak elektrik parasında ödüyoruz. Ayrıca %5 belediye payı, % 2,5 TRT payı, % 1 de fon. Sonuç olarak şunu belirtmek isterim; dar boğazda olan çiftçimizin, girdi fiyatlarının düşürülmesini, elektrik borçlarının ertelenmesini ve faizlerin kaldırılmasını, özellikle de Bakanlar kurulu kararının tekrar gözden geçirilerek, Tarımsal Ürün Desteklemelerin tekrar elektrik borcu olan ürecilere de verilmesini istiyoruz.” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak