Milli Kooperatifler Birliği Genel Kurulu Yapıldı

1426
0
Paylaş:

Genel Kurulun açılış konuşmasında, Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Genel Başkanı Muammer Niksarlı, “10 yıldan bu yana AB ülkelerinin hükümetleri kooperatifçiliğe karşı bir duruş sergiliyorlar. Son yıllarda Japonya’da tarım kooperatiflerine müthiş bir karşı hareket başladı. Bu karşı hareketin karşısında ICA’ye bağlı diğer üyeler biraz çekindi, ürktü. Sebebi  şudur. Eğer Japonyadaki bu karşı hareket tutarsa, bu hareketin Kore’ye Çin’e ve diğer ülkelere de yayılır düşüncesiyle bir tavır koyma kararı aldı. Bu konuda ICA Japonya hükümeti nezninde çalışmalar yapıyor. Sorun henüz sona yaklaşsa da çözülmüş değil. Nasıl ki, dünyanın her hangi bir yerinde, kooperatiflerle ilgili bir olay olduğu zaman, olayı ciddi tahlil edebilecek ülke kooperatifleri silsile kendi ülkelerine de gelir diye korkuyorlarsa, biz de ülkemizde her hangi bir noktada, hangi cinsten olursa olsun bir kooperatifin yaptığı hatanın hepimize fatura edileceğini unutmamamız gerekiyor. Son yıllarda şunu gördüm. Bizim çok fazla iğneyi kendimize batırmamız lazım. Biz malesef çok fazla çuvaldız kullandık. Bundan da bir sonuç alamayacağımızı gördük. Yani şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz gerekiyor. Hep çözümü başkalarında, siyasi partilerde, ilgili genel müdürlüklerden bekleyen bir kooperatifçilik olamaz. Kooperatifçiliğin özü herşeyi devletten beklememek esasına dayanır. İhtiyaç sahipleri bir araya gelir, ihtiyaçlarını gidermeye çalışır, birlikten güç doğar diye bu gücü kullanırlar. Ama bu güç yeterli olmadığı zaman da devletin, devlet gibi davranmasını talep ederler. Türkiye Milli Kooperatifler Birliği olarak çalışma ağırlığımız birlikletiliğimiz korumaya çalışmak olmuştur.” diye konuştu.

Başbakanın açıkladığı Türkiye Koooperatifçilik Strateji Belgesi’nin 4 yıllık sabırlı bir çalışmanın sonucu olduğunu belirterek, çalışmaya emeği geçen herkese teşekkür eden Niksarlı “Yine bu sabrı Türkiye’de kooperatiflerin dirilmesi, belli bir noktaya ulaşarak, güç haline gelmesi için kullanmak zorundayız. Ben bu sorunları aşacağımıza inanıyorum. ICA 2015 yılında Türkiye’de 97 ülkeden, 1000 temsilcinin katılacağı bir toplantı düzenleyecek. Dünyanın her yerinde bu tür toplantıların açılışlarını Cumhurbaşkanları veya Başbakanlar yapar. Eğer Türkiye’de yapılacak olan bu toplantının açılışını, Cumhurbaşkanımıza veya Başbakanımıza yaptırabilirsek, siyaset ve basın arenasında farkındalık yaratarak, varlığımız hissettirebiliriz. Bu çalışmaları Milli Birlik olarak yapmaya gayeret edeceğiz.” diye konuştu.

Geçtiğimiz aylarda, Japonya Tarımsal Kooperatifler Merkez Birliği JA-ZENCHU’nun Başkan Yardımcısı Mitsuo Murakami, Japon Hükümetinin tarımsal reform programı adı altında tarımsal kooperatiflerin de içinde bulunduğu tüm tarımsal örgütleri sermaye şirketlerine dönüştürmeyi amaçladığını söyleyerek, bu kötü gidişin durdurulması için hem ICA’dan hem de tüm dünya kooperatiflerinden destek istemişti. 

Divan Başkanlığını, Abdulkadir Akgül, Divan Başkan Yardımcılıklarını Ramazan Özkaya ile Mehmet Abidinoğlu, Katip Üyeliklere Nihat Sözen ile Ömer Gümüş’ten oluştu.

Yapılan seçimlerinde;

Başkanlar Kurulu; Muammer NİKSARLI Genel Başkan, Abdulkadir AKGÜL, Mehmet ABİDİNOĞLU, Ramazan ÖZKAYA, İlhami TEKE Genel Başkan Yardımcıları olarak belirlendi.

Yönetim Kurulu ise şu şekilde oluştu: Bahri ŞARLI -TESKOMB, Cafer YÜKSEL Or-Koop, Sabri ÖZGÜN Or-Koop, Necat BUĞDACİ Tarım Kredi Koop.Mer.Birliği, Yakup YILDIZ Köy-Koop, Erdoğan YILDIZ Köy-Koop, S. Nihat SÖZEN Türkkonut, H. Mehmet AKSOY Türkkent, Kemal YILMAZ Sür-Koop, Yakup ESEN Tükobirlik, Ahmet DAĞ Tükobirlik, Mehmet ÖZKURNAZ Tarım Koop, Ahmet ERKEN Tarım Koop, Cemil OK, Tüm Mot.Taş.Koop.Mer.Birl., İhsan TEMEL Tüm Mot.Taş.Koop.Mer.Birliği, A. Halis UYSAL, T. Sulama Koop. Mer.Birliği, Hüseyin YAVUZ, T. Sulama Koop. Mer.Birliği Fazlı YILMAZ,  Mar.Bl.Küç.San.Sit.Ya.Koop.Mr.B., Recep KONUK Pankobirlik,  Ali ÜNAL Ecza-Koop.

Denetleme Kurulu’nda ise, Tahsin Bekir YAZICI TESKOMB, M. Muhittin BIYIKOĞLU Pankobirlik, M. Sait YÜCEL Eczakoop yer aldı.

Paylaş:

Yorum Bırak