Sera üreticisine Muğla’da KÖYKOOP çare oldu

1157
0
Paylaş:

Seydikemer Kumluova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üretici ile nihai tüketici arasındaki fiyat uçurumunu ortadan kaldırmak için çok önemli bir adım atarak Köy-Koop Merkez Birliğinin İstanbul Bayrampaşa’daki dükkanına ilk parti ürün gönderimini gerçekleştirdi.

Üreticilerin kooperatif çatısı altında birleşmesinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. İç piyasada üreticiden düşük rakamlarla alınan ürünlerin tüketiciye fahiş rakamlarla satışa sunulmasıyla ilgili tartışmalar süredursun Seydikemer Kumluova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, üyelerinin ürünlerini aracısız nihai tüketiciye ulaştırmak için Köy-Koop Merkez Birliği ile birlikte çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Kooperatif bundan böyle ürünlerini iç piyasaya İstanbul Bayrampaşa halinde bulunun Köy-Koop Merkez Birliğine ait dükkandan gerçekleştirecek.

Köy-Koop Genel Başkanı Eray Çiçek: “Bir ilki gerçekleştiriyoruz!”

Köy-Koop Genel Başkanı Eray Çiçek sera üreticilerinin bir kooperatif çatısı altında örgütlenmelerinin önemine değinerek “Birlikte olursak daha güçlüyüz. Üretimde de birlikteliği sağlamamız gerekir. Hep şikayet ederek çözüm üretmemiz mümkün değildir. Biz Bayrampaşa halinde bulunan dükkanımızda kendi üreticimizin emeğini koruyarak ürün satışı yapacağımız için çok mutluyuz. Biz üretmezsek raflarda tüketilecek ürün bulunmaz. Madem ki üretmek için çiftçimiz emek veriyor öyleyse kooperatif olarak bize düşen de üreticilerimizin haklarını korumak, kazançlarını artırmaktır” dedi.

Kumluova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Rasih Yılmaz: “Aracısız satışla üreticimiz kazanacak”

Seydikemer S.S Kumluova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Rasih Yılmaz da yaptığı açıklamada tarladan raflara giden ürünlerin üreticiden çıkış fiyatıyla raflardaki fiyat farkının bir üreticinin emeğine, alın terine saygısızlık olduğunu belirterek “Biz aracı kurumlar kazanmasın demiyoruz, biz diyoruz ki çiftçiyi, sera üreticilerini ezerek kazanç elde edilmesin diyoruz. Bizden 50 kuruşa alınan bir ürün raflarda 5, 6 TL’ye satılıyor. Bu ne demektir? Bu oranda bir kazanç üreticiye yazık etmekten başka bir anlam taşımaz. Biz Kumluova S.S Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak örgütlü üretimin, kooperatifçilik anlayışının her zaman üreticinin emeğine hak ettiği değeri vermek olduğunu anlatıyoruz. Örgütlü üretim demek üreticinin güçlü duruşu demektir” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak